• Natūralus mineralinis vanduo yra vienintelis maisto produktas, kurį pripažįsta Valstybė.
  • Lietuvos teritorijoje yra 16 rūšių pripažintų natūralaus mineralinio vandens šaltinių.
  • Natūralus mineralinis vanduo gali būti gydomosios paskirties.
  • Sumažinti karščio smūgio galimybę galima išgėrus 250 ml šalto natūralaus mineralinio vandens, kai pradedamas jausti diskomfortas dėl aukštos temperatūros.
  • Tam, kad linksmybės su draugais neturėtų sunkių pasekmių, reiktų išgerti 1 stiklinę natūralaus mineralinio vandens po kiekvienos taurės alkoholinio gėrimo.
  • Natūralus mineralinis vanduo yra puikus pasirinkimas sportuojantiems ir prižiūrintiems savo figūrą: jame nėra nei vienos kalorijos, o trūkstamų mineralinių medžiagų balansas atstatomas.
  • 75-85 proc. žmogaus smegenų masės sudaro vanduo, todėl dirbantys protinį darbą turėtų reguliariai gerti vandenį, turintį natūralių mineralinių medžiagų.
  • Išsausėjusi burnos ertmė yra simptomas, kad organizmas patiria smarkią dehidrataciją – vandens trūkumą, todėl natūralų mineralinį vandenį reikia gerti reguliariai, prieš atsirandant troškuliui.
  • Natūralų mineralinį vandenį ypač svarbu gerti susirgus – organizmas geriau susidoroja su liga.
  • Reguliarus natūralaus mineralinio vandens vartojimas sumažina dantų ėduonies riziką.
 

Lietuviai pirmenybę teikia natūraliam mineraliniam vandeniui

Šalies gyventojai dažniau pirmybę teikia natūraliam mineraliniam vandeniui nei vandeniui iš čiaupo, šaltinio, šulinio ar vaisvandeniams. Tai patvirtino 43 proc. respondentų tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktos gyventojų apklausos metu. Be to, daugiau nei pusė žmonių (54 proc.) renkasi natūralų mineralinį vandenį, kuris išgaunamas Lietuvoje.

Natūralų mineralinį vandenį labiausiai vertina aukštąjį išsilavinimą turintys įvairaus amžiaus vyrai ir moterys. „Tai patvirtina faktą, kad aukštesnį išsilavinimą turintys žmonės dažniau domisi sveika gyvensena, natūraliais, ekologiškais produktais. O natūralaus mineralinio vandens, kuris savyje turi natūraliai ištirpusių mineralinių medžiagų, nauda žmogaus sveikatai žinoma jau nuo senovės“, – sako Lietuvos natūralaus mineralinio vandens gamintojų asociacijos vadovas Gintaras Morkūnas. Tiesa, kaip parodė apklausa, uždarbio dydis nėra kriterijus, lemiantis tokį pasirinkimą – natūralų mineralinį vandenį renkasi tiek mažesnį, tiek aukštesnį nei vidutinį darbo užmokestį gaunantys žmonės.

Iš čiaupo bėgantį vandenį renkasi beveik trečdalis, o šaltinių ar šulinio – 17 proc. respondentų. Pastarieji yra dažniau gyvenantys kaimo vietovėse ir gaunantys vidutines arba mažesnes pajamas. Vaisvandenius labiau mėgsta 9 proc. apklaustųjų, paprastai tai jaunesnio amžiaus žmonės. G. Morkūnas pastebi, kad geriamąjį stalo ar šaltinio vandenį reiktų skirti nuo natūralaus mineralinio vandens. „Vienas esminių natūralaus mineralinio vandens skirtumų yra tai, kad šis vanduo iš žemės gelmių ant vartotojų stalo patenka originalios cheminės sudėties, kurią lemia jame ištirpusios mineralinės medžiagos, mikroelementai ir kitos sudėtinės dalys, teigiamai veikiančios žmogaus organizmą. Todėl norint atitinkamos sudėties ir teikiamos naudos vandens patartina atkreipti dėmesį į butelio etiketę – natūralus mineralinis vanduo etiketėje turi būti taip ir vadinamas“, – pažymi G. Morkūnas. 

Tyrimas atskleidė, kad daugiau nei pusei Lietuvos gyventojų yra svarbi natūralaus mineralinio vandens kilmės šalis. Absoliuti dauguma (54 proc.) tyrimo respondentų renkasi Lietuvoje išgautą vandenį, 5 proc. perka artimiausių kaimynių – Lenkijos, Latvijos – vandenį, o 4 proc. Baltarusijoje ir Ukrainoje išgautą natūralų mineralinį vandenį. Vakarų valstybių (Prancūzijos, Vokietijos, JAV ir kitų šalių) produkciją renkasi tik 2 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų. 42 proc. respondentų nurodė, kad perkamo vandens kilmės šalis jiems nėra svarbi. Paprastai tai jauni žmonės, taip pat mažesnių miestų ir kaimo vietovių gyventojai.

 
 
tiche rasaneptunasvytautas hermis