• Natūralus mineralinis vanduo yra vienintelis maisto produktas, kurį pripažįsta Valstybė.
  • Lietuvos teritorijoje yra 16 rūšių pripažintų natūralaus mineralinio vandens šaltinių.
  • Natūralus mineralinis vanduo gali būti gydomosios paskirties.
  • Sumažinti karščio smūgio galimybę galima išgėrus 250 ml šalto natūralaus mineralinio vandens, kai pradedamas jausti diskomfortas dėl aukštos temperatūros.
  • Tam, kad linksmybės su draugais neturėtų sunkių pasekmių, reiktų išgerti 1 stiklinę natūralaus mineralinio vandens po kiekvienos taurės alkoholinio gėrimo.
  • Natūralus mineralinis vanduo yra puikus pasirinkimas sportuojantiems ir prižiūrintiems savo figūrą: jame nėra nei vienos kalorijos, o trūkstamų mineralinių medžiagų balansas atstatomas.
  • 75-85 proc. žmogaus smegenų masės sudaro vanduo, todėl dirbantys protinį darbą turėtų reguliariai gerti vandenį, turintį natūralių mineralinių medžiagų.
  • Išsausėjusi burnos ertmė yra simptomas, kad organizmas patiria smarkią dehidrataciją – vandens trūkumą, todėl natūralų mineralinį vandenį reikia gerti reguliariai, prieš atsirandant troškuliui.
  • Natūralų mineralinį vandenį ypač svarbu gerti susirgus – organizmas geriau susidoroja su liga.
  • Reguliarus natūralaus mineralinio vandens vartojimas sumažina dantų ėduonies riziką.
 

Dietologė: retas pirkėjas žino, kokį vandenį perka parduotuvėje

Vandens pasirinkimą parduotuvėje dažnai sąlygoja jo kaina ir žinomumas, o ne jo maistinė vertė ir savybės. Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė vandens rūšį pataria rinktis pagal amžių ir bendrą savijautą. Anot jos, šiandien galima rinktis iš keturių vandens rūšių: natūralaus mineralinio, šaltinio, stalo ar geriamojo vandens.

„Natūralus mineralinis vanduo nuo kitų skiriasi fizinėmis savybėmis ir chemine sudėtimi, kuri priklauso nuo ištirpusių mikroelementų bei mineralinių medžiagų, – teigia E. Kliukaitė. – Natūraliu mineraliniu vandeniu laikomas natūraliomis sąlygomis susidaręs požeminis vanduo, o jo saugos ir kokybės reikalavimai griežti“.

Šaltinio vanduo yra išgaunamas iš požeminių vandens telkinių ar gręžtinių šulinių, tačiau, kitaip nei natūralus mineralinis vanduo, jis neprivalo būti oficialiai pripažintas, jam yra taikomi ne tokie griežti reikalavimai. Fasuotas geriamas vanduo dažniausiai yra paprastas vanduo iš čiaupo, tačiau būna papildomai paruošiamas. Jis gali būti minkštintas ir valytas fiziniais ar cheminiais būdais. Stalo vanduo yra gaminamas geriamąjį vandenį skiedžiant su natūraliu mineraliniu vandeniu arba jame tirpinant sausas mineralines medžiagas.

„Vandens ir mineralinių medžiagų apykaita organizme yra neatsiejama, o gyvybiniai procesai gali vykti tik tada, kai ląstelėse yra pakankamai vandens. Natūralus mineralinis vanduo, turintis daug natrio, gerina virškinimą ir dalyvauja vandens apykaitoje. Jeigu jame didesnis kalcio kiekis, tai padeda stiprinti raumenis, gerina širdies, aktyvina žarnyno veiklą. Prisotintas angliarūgšte natūralus mineralinis vanduo gerina virškinimą, apetitą ir malšina troškulį“, – sako gydytoja dietologė.

Paklausti, kokias natūralaus mineralinio vandens savybes žino, 7 iš 10 liepą rengtos apklausos respondentų atsakė, jog jis skatina virškinimą. Apklausą užsakiusios Lietuvos natūralaus mineralinio vandens gamintojų asociacijos vadovo Gintaro Morkūno teigimu, tyrimo dalyviai žinojo nemažai teigiamų natūralaus mineralinio vandens savybių.

„Trys iš dešimties pažymėjo, kad jis gydo kai kurias ligas, drėkina odą ir šalina toksinus. Kiek mažiau – 27 procentai – apklaustųjų sakė, kad natūralus mineralinis vanduo mažina nuovargį, teikia energijos ir slopina alkį, o 7 proc. pažymėjo, kad spartina riebalų deginimą“, – sako G. Morkūnas.

Asociacijos vadovas pažymi, jog lietuviškas natūralus mineralinis vanduo išsiskiria tuo, jog jis yra labai įvairus. „Skiriasi tiek jų cheminė kompozicija, tiek jų mineralizacijos lygis. Lietuva pasaulyje yra unikali tuo, jog joje išgaunamas natūralus mineralinis vanduo gali būti ir nestipriai mineralizuotas, o gali turėti ir labai daug mineralinių medžiagų“, – teigia G. Morkūnas.

Anot gydytojos dietologės, trūkstant vandens ir mineralinių medžiagų juntamas nuovargis, energijos stoka, sulėtėja mąstymas, trinka širdies ir kvėpavimo organų veikla, atmintis, gali užkietėti viduriai, o inkstuose formuotis akmenys. „Kokį natūralų mineralinį vandenį turėtume rinktis priklauso nuo amžiaus, bendros savijautos, fiziologinių organizmo poreikių bei sveikatos negalavimų. Sergant opiomis širdies, kraujotakos ar virškinimo ligomis, kokį natūralų mineralinį vandenį geriausia vartoti kasdien, pasirinkti padėti gali šeimos gydytojas“, – pataria E. Kliukaitė.

 
 
tiche rasaneptunasvytautas hermis